Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe
Referensnummer: 031-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03131100 Kaffebönor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa kommunens behov av kaffe avtalsperioden. Upphandlingen ska leda fram till att ett ramavtal tecknas med en leverantör. Från ramavtalet kommer sedan att ske successiva avrop under avtalsperioden i enlighet med förfrågningsunderlaget. Vi uppskattar att Nässjö kommuns inköp på detta avtal historiskt har uppgått till ett värde lite över 500 000 SEK per år. Uppgiften lämnas som en vägledning, Nässjö kommun garanterar inga volymer. Takvolym 2 800 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03131100 Kaffebönor, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen