570677-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukning & kemikalier för laborativ verksamhet
Referensnummer: V-2021-0602
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Kungliga Tekniska högskolan, KTH inbjuder härmed till anbudsgivning avseende ramavtal förbrukning och kemikalier för laborativ verksamhet.Upphandlingen omfattar anbudsgivarens hela sortiment inom respektive produktområde som förekommer i en laboratorie- och forskningsmiljö.Anbud kan lämnas på ett eller båda produktområden som vart och ett utvärderas separat.
Avgränsningar
Upphandlingen exkluderar laboratoriegaser såväl flytande- och gasform.Upphandlingen exkluderar mikrobiologiska produkter såsom antikroppar, molekylärbiologiska kemikalier och reagens mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24322220 Etanol, 33100000 Medicinsk utrustning, 33141320 Nålar för medicinskt bruk, 33141420 Operationshandskar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38412000 Termometrar, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör, 38437100 Pipetter, 44832000 Lösningsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen