57068-2020 - ResultatSverige-FINSPÅNG: Byggkonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling konsulttjänster avseende Bygg och projektledning, upphandlingstöd, avtalsuppföljning, utredningar och besiktningar
Referensnummer: 7054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Finspångs Tekniska Verk AB har vid vissa tillfällen behov att hyra in en extern konsult eller externa konsulter för att bistå Finspångs Tekniska Verk i entreprenader, vid utredningsarbete, vid upphandlingar, avtalsuppföljning eller som allmänt stöd.
Under avtalstiden planeras ett ramavtal gällande beläggningsarbeten upphandlas av Finspångs Tekniska Verk, därför värderas dessa kunskaper högt hos konsulten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79720000 Utredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen