57071-2020 - ResultatSverige-LUDVIKA: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Borlänge 2019
Referensnummer: GNU 2019/123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende tekniska konsulter inom Byggprojektledning, Ventilationsprojektering, VS-projektering samt Styr- och Regler för Borlänge kommun och dess bolag.
Uppdragen avser utförande av konsulttjänster inom aktuella kategorier efter avrop från beställare. Kategorierna kommer att utvärderas separat och avtal kommer att tecknas för varje kategori separat.
Anbud lämnas på kategorierna separat. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en eller fler kategorier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
BYGGPROJEKTLEDNING
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
VENTILATIONSPROJEKTERING
Del nr: 2
VS-PROJEKTERING
Del nr: 3
STYR & REGLER
Del nr: 4