Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom VVS omfattande VS, ventilation, kyla, styr och övervakning, samt energioptimering.
Avtal kommer att tecknas med tre leverantörer i rangordning. UhC/B förbehåller sig rätten att utföra separata upphandlingar avseende konsulttjänster för enskilda projekt med bedömt värde över 800 000 kr.
Uppdragstyperna är i huvudsak
2. Utredningsarbete
5. Skisser/Ritningar/Värderingar