Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konventionell röntgenutrustning
Referensnummer: RS 2020/2545
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att upphandla konventionell röntgenutrustning med funktion för genomlysning och bildtagning i 3D till Röntgenavdelningen vid Hudiksvalls sjukhus. Samt option på ytterligare två (2) st. konventionella röntgenutrustningar och underhållsavtal efter utrustningens garantitid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen