570802-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masthugget Väst
Referensnummer: 0106-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser projektet Masthugget Väst och omfattar byggnation av ett hus som innefattar många olika verksamheter bland annat parkering, gymnastiksal, kontor och kulturverksamheter. Parkering är dock den huvudsakliga funktionen då de ca 700 kommande p-platser ska förse 50 % av detaljplanen för området Masthugget Väst G2 med parkering. Masthugget Väst G2 ingår i detaljplanen för Masthuggskajen. Detaljplanen möjliggör en helt ny stadsdel som omfattar 1 300 bostäder och 5 000–6 000 nya arbetsplatser.