570915-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn gällande service och support av IBIS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandlat förfarande utan föregående annonsering vid tilldelning av kontrakt, föremålet för upphandling kan fullgöras endast av en leverantör, Ultra Electronics Forensic Technology Inc (UEFT).
Upphandlingen avser fem (5) årigt serviceavtal för Integrated Ballistic Identification System (IBIS).
Innehållande följande utrustning:
• IBIS Brasstrax acquisition station
• IBIS Bullettrax acquisition station
• IBIS Matchpoint analysis station (2 st)
• Data concentrator A1-50
• Correlation Server
• VisionX Comparison Microscope
UEFT utvecklar och producerar samt innehar immaterialrättigheterna (samtliga patent samt upphovsrätten till den underliggande mjukvarukoden) för IBIS. På grund av detta är UEFT, inklusive sitt europeiska dotterbolag, den enda aktören på marknaden som har rätt att sälja och tillhandahålla teknisk support samt kompletterande produkter för systemet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polismyndigheten bedömer att konkurrens vid köp av aktuella tjänster för service- och support av utrustningen IBIS inte kan uppnås på grund av tekniska skäl (jfr 6:14 p. 2 LOU) såväl som att faktisk ensamrätt föreligger enligt 6:14 p. 3 lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlande myndighet får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering (direktupphandling) vid tilldelning av kontrakt, om det som ska upphandlas på grund av tekniska skäl samt ensamrätt kan fullgöras endast av en viss leverantör. Undantaget från annonseringsskyldighet kan endast tillämpas om upphandlande myndighet på objektiva grunder kan konstatera att det endast finns en leverantör som kan fullgöra kontraktet. Polisen har efter en intern utredning funnit att endast UEFT kan tillhandahålla nödvändig service och support för IBIS utrustning.