570968-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Reservkraftstillförsel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservkraft till äldreboende
Referensnummer: 2022-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31682530 Reservkraftstillförsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2022-11-17 14:00.
Omfattning
Upphandlingen omfattar mobila Reservkraftverk avsedda för användning året runt utomhus och enligt detta upphandlingsdokument.
Beställaren avser att upphandla 10 (tio) mobila Reservkraftverk, med option på 5 (fem) st enligt kravspecifikation i punkt 1.3.
Leverantören ska lämna anbud på hela omfattningen.
Beställaren kan komma att avropa ett eller flera Reservkraftverk vid olika tillfällen dock max 10 (tio) stycken, dock senast inom 6 mån från avtalstecknande.
Optionen kan komma att nyttjas efter att 10 (tio) stycken Reservkraftverk driftsatts.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31682500 Reservelektricitetsaggregat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Upphandlingen godkänd av:
Per-Ola Carlsson, Säkerhetsskyddschef, Kommunledningskontoret, Kalmar kommun
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Avtalsform
Kontrakt, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Upplysningar under anbudstiden
All kommunikation i Upphandlingen sker via Mercell TendSign. Anbudsgivare anmodas att kontrollera att epost från Mercell TendSign inte hamnar i skräppost.
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Mercell TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Mercell TendSign.
Sista dag för frågor är 2022-11-07.
Anbudet ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Kravspecifikation / tekniska specifikationer
Effekt min 50-100 kVA ESP
Vikt max 3500 kg
Anbudspris
Leverantören ska ange ett fast pris i SEK, exklusive mervärdesskatt, per reservkraftverk.
Utvärdering
Utvärdering kommer att ske av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav och som lämnats av leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven ovan. Beställaren kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, baserat på det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Beställaren kommer att ta hänsyn till nedan angivna utvärderingskriterier. Hur poängsättningen kommer att ske av de respektive kriterierna beskrivs nedan.
Anbudspris x 10
Referenspoäng
Utvärderingen innebär att kriteriet Kvalitet ges ett ekonomiskt värde som läggs på av anbudspriset i enlighet med betygsskalan nedan. Resultatet utgör anbudets utvärderingspris.
Anbudspris x 10 - referenspoäng = utvärderingspris
Beräkningen av anbudets utvärderingspris görs enbart för att få fram det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet och innebär inte att beställaren kommer att betala ett högre eller lägre pris än det anbudspris som leverantören har angett i anbudet.
Anbudsgivaren med lägst utvärderingspris kommer tilldelas kontraktet.
Antagande av anbud
Utvärdering kommer att ske enligt den ovan beskrivna utvärderingsmodellen. Det anbud som erhåller det lägsta utvärderingspriset vid utvärderingen är det ekonomiskt mest fördelaktiga och kommer att tilldelas avtalet.
Om två eller flera leverantörer har offererat samma anbudspris, som är lägst, kommer beställaren att genom lottning avgöra vilken leverantör som ska tilldelas kontraktet.
Tilldelningsbeslut
Beställaren kommer att skicka en underrättelse om tilldelning med e-post till samtliga anbudsgivare via den e-postadress som respektive anbudsgivare har registrerat i Mercell TendSign i samband med anbudsinlämningen.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud