57097-2022 - ResultatSverige-Johanneshov: Regler- och styrinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styr- och reglerutrustning
Referensnummer: 22/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38570000 Regler- och styrinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal som består av fem anbudsområden inom Styr- och reglerprodukter och tjänster: Webduc:ar med grundprogrammering med öppna gränssnitt Modbus / BACnet, PLC utan grundprogrammering, Prognosstyrning med tillhörande databas för visualisering och med tillvalstjänster, Överordnat system för övervakning och programuppdatering av anslutna fastigheter samt Fastighetsstyrning med AI.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
WebDUC med tillbehör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med maximalt 3 leverantörer av WebDUC med antingen Modbus alternativt BACnet gränssnitt, fri konfigureringsbar för leverans inom Sverige.
PLC med tillbehör
Del nr: 2
Ramavtal med maximalt 3 st leverantörer för leverans av PLC med tillbehör inom Sverige.
Prognos- och klimatstyrning med tillhörande databas
Del nr: 3
71351600 Väderprognosticering
Ramavtal med maximalt 3 leverantörer för leverans av Prognos- och klimatstyrningstjänst till beställare inom Sverige.
Överordnat system för övervakning och fjärrstyrning
Del nr: 4
32441200 Fjärrmät- och styrutrustning, 48610000 Databassystem
Ramavtal med maximalt 3 leverantörer av överordnat system för övervakning och fjärrstyrning (ofta benämnt som SCADA-system) för utförande i Sverige. Överordnat system används för att fjärrövervaka olika uppkopplade webDUC:ar och PLC och operatören kan få en lägesbild av tillstånden i fastigheter för processer som exempelvis: värmesystem, varmvattenberedning, ventilation mm. Överordnat system kan kommunicera med flera olika gränssnitt t ex: Modbus, BACnet, LON, Saia m fl. Överordnat system har öppna API:er i portar till andra system som exempelvis Fastighetstyrning med AI.
Fastighetsstyrning med AI
Del nr: 5
48610000 Databassystem
Ramavtal med maximalt 2 leverantörer för utförande av IT-tjänst inom Sverige. Fastighetsstyrning med AI inhämtar data från det överordnade systemet och med vissa givna parametrar samt algoritmer för beräkning så tar AI fram styrdata självständigt 24 timmar om dygnet alla årets dagar. AI kan beräkna fastigheters energiprestanda för att optimera behovet av tillförd energi. AI inhämtar data via öppna API:er.