2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal värmekamera för rökdykning
Beskrivning: Härmed inbjuds till deltagande i upphandlingen av Ramavtal värmekamera för rökdykning Försvarsmakten har behov av att upphandla nya värmekameror för rökdykning inklusive reservdelar
Intern identifierare: 23FMVU11157
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34930000 Marin utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 75252000 Räddningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Befintligt ramavtal avseende värmekameror med reservdelar för rökdykning har löpt ut och ett nytt ramavtal behöver upphandlas. Tidigare ramavtal har innefattat värmekameror samt reservdelar och avrop har genomförts löpande. Då aktuell modell på värmekamera har utgått av åldersskäl kan avrop gällande reservdelar inte längre genomföras och ett nytt ramavtal avseende både värmekamera och reservdelar behöver därför konkurrensutsättas. Upphandlingen planeras publiceras i december och första leverans planeras därmed till Q1 2024. Upphandlingen kommer att genomföras enligt LUFS då aktuell värmekamera är att betrakta som krigsmateriel. Ramavtalet innefattar ett grundavtal på tre år inklusive tre förlängningsoptioner. Option 1 och 2 innefattar både värmekameror och reservdelar och är vardera på två år. Option 3 är också en ramavtalsförlängning men är på fem år och omfattar endast reservdelar. Livslängden på värmekameror är 10-15 år och FMV har av den anledningen för avsikt att kunna avropa reservdelar i totalt 12 år. FMV bedömer att det skulle medföra orimliga administrativa svårigheter att köpa reservdelar från någon annan leverantör än ursprungsleverantören. Det är dessutom rimligt att anta att ett lägre pris kan förhandlas fram med en och samma leverantör. FMV bedömer mot denna bakgrund att det med stöd i 5 kap. 3 § LUFS finns särskilda skäl för en längre ramavtalstid vad gäller den del av ramavtalet som avser reservdelar. Verksamhetsområde Flyg har uttryckt ett intresse av att ha möjlighet att avropa 50 värmekameror för montering på räddningsfordon. Totalt skapas därför utrymme att upphandla 210 värmekameror varav de första 100 troligtvis avropas under år ett. Under resterande sex år finns möjlighet att avropa övriga kameror.
Intern identifierare: Ramavtal värmekamera för rökdykning