Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GC-MS
Referensnummer: 935-A474.194/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38432210 Gaskromatografer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov inom NFC:s Laboratorieenheten i Linköping. Avtalet omfattar leverans av två st. GC-MS samt option att köpa ytterligare två GC-MS, en TD GC-MS och serviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432210 Gaskromatografer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen