570984-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mammografiutrustningar
Referensnummer: HSN/1335/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtlan Härjedalen avser upphandla:
- Två (2) stycken fast monterade mammografiutrustningar med tillbehör på Östersunds sjukhus.
Båda utrustade för screening och kliniska utredningar med tomosyntes samt full funktionalitet för stereotaktisk och tomosyntesguidad punktion med samtidig preparatröntgen inklusive leverantörsspecifik arbetsstation med "högupplösta" monitorer. Hårdvarumässigt förberedda för kontrastförstärkt mammografi.
- En (1) röntgenutrustning för screening hårdvarumässigt förberedd för tomosyntes, för installation i vagn. Denna utrustning ska vara av samma modell som den kliniska.
Samtliga kostnader för planering, installation och drifttagning av utrustningarna inkl. utbildningar och integrationskostnader ska ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Två (2) stycken fast monterade mammografiutrustningar på Östersunds sjukhus.
- En (1) biopsitillsats för stereotaktisk och tomosyntesguidad punktion inklusive lateralt instick. Rullbart bord för förflyttning av biopsitillsats mellan apparaterna.
- Till respektive röntgensystem ska en komplett samling kompressionsplattor ingå för full funktionalitet samt väggmonterade hållare för samtliga plattor.
- En (1) stol/brits AK 5010 MBS från Akrus Medizintechnik med specificerade tillbehör, eller motsvarande enligt överenskommelse.
- Tre (3) undersökningsstolar  REAL  8200  PLUS  EL  Screening  Mammografi från Mercado Medic, eller motsvarande enl. överenskommelse.
- Option: Två (2) datorer för mammografidiagnostik med granskningsskärmar Eizo RX1270 och grafikkort motsvarande MED-XN92
- Option: En (1) BD EnCor Enspire vakuumbiopsiapparat.