57100-2020 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fortbildning av rådgivare inom korta livsmedelskedjor
Referensnummer: 3.2.11-16249/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på fortbildning av rådgivare inom korta livsmedelskedjor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Rådgivarnas kunder ska vara företag som är verksamma inom livsmedelsproduktion och förädling.
Fortbildningen ska öka rådgivarnas förmåga att ge råd om hur företag med livsmedelsproduktion och förädling kan verka inom en kortare livsmedelskedja med bibehållen eller förbättrad lönsamhet. Fortbildningen får ges som utbildning och support som bidrar till att rådgivarna kan ge aktuella och relevanta råd till företagen. Aktiviteterna kan innehålla fortbildning inom småskalig livsmedelsförädling, företagsledning, marknadskunskap och logistik.
Rådgivarna kan vara anställda hos leverantören eller hos annan aktör.
Fortbildningen betalas till 100 procent av Jordbruksverket och finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling genom det svenska landsbygdsprogrammet.
Fortbildningen ska vara avslutad och fakturerad senast vid avtalstidens slut.
Budget för upphandlingen
Budgeten för upphandlingen är totalt 1 400 000 kr (beloppet kan ändras).
Maxbelopp
Leverantören får utföra uppdrag som avser fortbildning av rådgivare med finansiering från landsbygdsprogrammet upp till 200 000 euro per tre år (Förordning (EU) nr 1305/2013, artikel 15.8).
Ansvaret för att detta följs ligger på leverantören.