57102-2020 - ResultatSverige-HYLTEBRUK: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing och tvätt av arbetskläder
Referensnummer: 2019 ON0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra av arbetskläder inklusive cirkulationstvätt. All hantering ska ske på ett, för tvätteribranschen vedertaget och fackmässigt sätt.
Uppdraget avser att tillgodose behovet av arbetskläder, hämtning av smutsiga arbetskläder,
transport till tvätteri, tvätt av arbetskläder, sortering av tvätt, strykning samt leverans av
färdiga tvättade arbetskläder till enheter inom Hylte kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 33199000 Sjukvårdskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
transport till tvätteri, tvätt av arbetskläder, sortering av tvätt, strykning samt leverans av färdiga tvättade arbetskläder till enheter inom Hylte kommun.