571036-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter avseende process och mek i industriella anläggningar
Referensnummer: 23-0069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar uppdrag som kan förekomma i exempelvis nedan befintliga samt nya anläggningar:
•Produktionsanläggningar för fjärrvärme och kyla
•Pumpstationer i anläggningar för fjärrvärme och fjärrkyla
•Natur och biogasanläggningar
•Gas, ångturbiner samt reservkraftsanläggningar
•Industriella värmepumpsanläggningar
•Sol- och vindkraftsanläggningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen