571048-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArkitekttjänster
BeskrivningUpphandling av ramavtal avseende Arkitekttjänster. Upphandlingen omfattar två kompetensområden Arkitekt Tidiga skeden, vilket främst avser arkitektuppdrag kopplade till programhandlingar, stadsbyggnadsanalyser, volymstudier, visualiseringar, och strategiska gestaltningsunderlag etc.Arkitekt Projektering, vilket främst omfattar arkitektuppdrag kopplade till bygglov, systemhandlingar och byggnadshandlingar etc.Fyra leverantörer kommer att antas. Varje leverantör ska kunna tillhandahålla tjänster inom båda kompetensområdena.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129212:Lot:1