571078-2021 - ResultatSverige-Linköping: Golvvårdsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Städmaskiner
Referensnummer: LiU-2021-02773
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet avser upphandla ramavtal avseende städmaskiner för lokalvård.
Upphandlingen är indelad i sju (7) olika anbudsområden:
Anbudsområde 1 Kombiskurmaskin - stor och kraftfull, åkbar
Anbudsområde 2 Kombiskurmaskin - mellanstor, åkbar
Anbudsområde 3 Kombiskurmaskin - mellanstor, stå på
Anbudsområde 4 Kombiskurmaskin - mellanstor, gå bakom
Anbudsområde 5 Kombiskurmaskin - liten, gå bakom
Anbudsområde 6 Mattrengöringsmaskin
Anbudsområde 7 Ångtvättutrustning
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett, flera eller alla anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas separat.
Målbild
Målet är att teckna avtal med en leverantör inom respektive anbudsområde som kan leverera miljövänliga städmaskiner med hög kvalitet som täcker LiU:s behov av att genomföra lokalvård på ett hållbart och kostnadseffektivt sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Kombiskurmaskin - stor och kraftfull, åkbar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713410 Skurmaskiner, 42995000 Diverse rengöringsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentet i TendSign.
Del nr: 2 Kombiskurmaskin - mellanstor, åkbar
Del nr: 3 Kombiskurmaskin - mellanstor, stå på
Del nr: 4 Kombiskurmaskin - mellanstor, gå bakom
Del nr: 5 Kombiskurmaskin - liten, gå bakom
Del nr: 6 Mattrengöringsmaskin
Del nr: 7 Ångtvättutrustning