571088-2019 - ResultatSverige-Vänersborg: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2020
Referensnummer: RS 2019-03113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rekvisitionsläkemedel för VGR:s förvaltningar samt kommuner och privata vårdgivare, vilka VGR har avtal med samt betalningsansvar för.
Upphandlingen omfattade 187 positioner med ett uppskattat värde om 393 MSEK/år.
Avtalstid + förlängningsoption:
— 7 pos: 1 år + 12 mån: 88 MSEK/år
— 180 pos: 2 år + 24 mån: 305 MSEK/år
— Totalt upphandlingsvärde: 1 397 MSEK
Avtal tilldelas på 70 positioner:
— 4 pos: 1 år + 12 mån: 52 MSEK/år
— 66 pos: 2 år + 24 mån: 135 MSEK/år
— Totalt avtalsvärde: 643 MSEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Rekvisitionsläkemedel 2020
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel