571124-2019 - ResultatSverige-Kristianstad: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalciumnitrat
Referensnummer: TN 2019/1223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av kalciumnitrat CaNO3 45 % lösning för att motverka och neutralisera bildning av svavelväte i avloppsnätet samt tillhandahållandet av doseringsutrustning med tillhörande webbapplikation för övervakning och styrning.
Kemikalien ska doseras på tre pumpstationer. Dosering kan variera över åren och pumpstationer kan tillkomma eller avgå under avtalsperioden. Samtliga leveranser ska levereras med bulk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen