571147-2025 - Resultat
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Socialt boende med stöd för vuxna (från 21 år) 2024, Skåne, Halland, Kronoberg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSocialt boende med stöd för vuxna (från 21 år) 2024, Skåne, Halland, Kronoberg
BeskrivningSocialt boende med stöd för vuxna (från 21 år) 2024 riktar sig till enskilda individer från 21 år, utan medföljande barn, med behov av insats i form av boende i kombination med stöd men inte vård eller behandling. Stödet ska syfta till att motivera, möjliggöra och underlätta den enskildes utveckling mot ett fungerande och självständigt vardagsliv samt ett aktivt deltagande i samhällslivet. Målgruppen är företrädelsevis enskilda individer men även par kan förekomma. Enstaka övernattning av och umgänge med umgängesbarn kan ingå i uppdraget för den enskilde. Verksamheterna består av icke tillståndspliktiga verksamheter som erbjuder boende med stöd utan betydande vårdinslag. Målgrupperna för denna upphandling har någon av följande problematik: psykosocial problematik skadligt bruk/beroende psykisk ohälsa samsjuklighet kriminalitet
Intern identifierare22/3
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenSe upphandlingsdokumentet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85312000 Socialvård utan inkvartering, 85320000 Socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000