571180-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Hyresavtal, Sundsvalls tingsrätt, Hyres- och arrendenämnden i Sundsvall samt Rättshjälpsmyndigheten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyresavtal, Sundsvalls tingsrätt, Hyres- och arrendenämnden i Sundsvall samt Rättshjälpsmyndigheten
BeskrivningUpphandling av hyresavtal till Sundsvalls tingsrätt, Hyres- opch arrendenämnden och Rättshjälpsmyndigheten Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling. Domstolsverket har upprättat ett särskilt lokalprogram, ett rumsfunktionsprogram, generella riktlinjer för domstolslokaler samt ett hyresavtal för att anbudsgivarna ska kunna genomföra detaljprojektering och entreprenadarbeten men också inhämta erforderlinga myndighetstillstånd för att kunna upplåta en lokal genom hyresavtal samt fastighetsförvaltning. För mer information hänvisas till upphandlingsunderlaget i sin helhet. Innan anbud går vidare till utvärdering ska ett antal skakrav vara uppfyllda. Ett av dessa skakrav avser uppfyllnad av Sveriges Domstolars arkitekturpolicy , vilken finns bifogad i upphandlingsunderlaget. Vid bedömningen av denna är helhetsupplevelsen av stor betydelse, det är också viktigt att byggnadens material och kulörer hör ihop med inredning och konst, den röda tråden ska bidra till att förstå sammanhanget. Kravuppfyllnaden kommer att avgöras av en särskild grupp sakkunniga - ett så kallat arkitekturråd. Arkitekturråd kommer att fungera som rådgivande experter inom kunskapsområdena arkitektur, stadsbyggnad och konst.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115347:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45216112 Byggnation av domstolsbyggnad