Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slutredigering och tillgänglighetsanpassning av rapporter och skrifter
Referensnummer: 2023/76-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Statskontoret upphandlar slutredigering och tillgänglighetsanpassning av rapporter och skrifter. Vi söker en leverantör som är beredd att bistå med slutredigering och tillgänglighetsanpassning av rapporter och skrifter samt vid behov genomföra utbildning av Statskontorets personal att använda mallar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar årligen sammanlagt cirka 800 timmar fördelat på 750 timmar för slutredigering i Word för tryck och publicering av Statskontorets rapporter och skrifter (30 - 35 stycken per år) samt cirka 50 timmar per år för justering av befintliga mallar och utbildning av personalen om användning av mallar.