571352-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadskonstruktör, konsulttjänster
Referensnummer: 2020-16663
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende konsulttjänster för byggnadskonstruktör, för avrop i samband med ny- och ombyggnadsprojekt av flerbostadsfastigheter.
Ramavtal planeras att tecknas med totalt 6 leverantörer. Majoritet av avrop görs för nybyggnadsprojekt, där samma konstruktör avses nyttjas från planskede till produktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen