Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för att tillgängliggöra dokument på webb
Referensnummer: KLF 2021/1059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill du vara med och göra information tillgänglig för så många av våra medborgare som möjligt, till exempel för personer med synnedsättning, motorisk nedsatthet eller funktionsvariationer.
Luleå kommun vill löpande skicka dokument till extern resurs för stöd i att tillgängliggöra dessa. I uppdraget ingår
även att vid behov ta fram tillgängliga mallar från grunden eller anpassa befintliga mallar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen