571361-2019 - ResultatSverige-Aneby: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött och korv
Referensnummer: KS 2018-609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende färskt kött och korv till Aneby kommuns kostenhet.
Omfattning
Aneby kommun upphandlar ramavtal avseende Färskt kött och korv till kommunens kostenhet. Enheten tillreder måltider till kommunens brukare inom vård, skola och omsorg, ca 1 500 portioner per dag. Aneby kommun avser ingå ramavtal med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15131130 Korv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen