571366-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektstyrning anläggning
Referensnummer: 105/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling avseende Tekniska konsulter Projektstyrning Anläggning och för avrop under 100 000. Ramavtalsupphandlingen innehåller två konsultroller:
— Projektledare
— Byggledare/montageledare
Konsultrollerna kommer att avropas för anläggningsprojekt inom följande underkategorier:
— Mark: gata/väg, torg, park- och idrottsanläggningar
— Rörledningar: VA, fjärrvärme, fjärrkyla och gas
— Process: mekanik/maskin, elkraft och automation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen