571377-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster avseende El-projektör.
Referensnummer: KS2021/1449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal för fortlöpande avrop av konsulttjänster el-projektörer.
Ramavtalet kommer att omfattas av tre (3) ramavtalskonsulter och är rangordnat upp till 300 000 kr därefter gäller förnyad konkurrensutsättning upp till 600 000 kr.
I de enskilda uppdrag som avropas under ramavtalsperioden kan det ingå förstudie, förprojektering och detaljprojektering.
För fler detaljer se förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71323100 Konstruktion av elnät, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen