571393-2022 - ResultatSverige-Örebro: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sport-, idrotts- och friluftsmaterial
Referensnummer: Ks 993/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Intresserade anbudsgivare inbjuds härmed att lämna anbud i upphandlingen Sport-, idrotts- och friluftsmaterial med syfte att tillgodose UMs behov av sportmaterial, friluftsmaterial och produkter för vatten- och badhusmiljö.
Upphandlingen har tre anbudsområden, där leverantörer kan lämna anbud på ett eller flera områden.
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds härmed att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av Sport-, idrotts- och friluftsmaterial. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag är dock en egen UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive hemsida.
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Sport-, idrotts- och friluftsmaterial
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37411000 Vintersportutrustning, 37414000 Campingutrustning, 37420000 Gymnastikutrustning, 37440000 Träningsutrustning, 37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vintersport och friluftsmaterial
Sport- och idrottsmateriel
Produkter för vatten- och badhusmiljöer