571423-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementtjänster, Verksamhets- och organisationsutveckling (VU) 2020
Referensnummer: Dnr 23.3-10817-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser managementtjänster inom verksamhets- och organisationsutveckling till statliga myndigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Managementtjänster inom verksamhets- och organisationsutveckling omfattar stöd till statliga myndigheter som ska leda till effektivisering, utveckling och höjd kvalitet i hela eller delar av
Verksamheten eller organisationen.
Uppdragen kan variera i komplexitet vad gäller innehåll och omfattning och kan genomföras hos såväl stora som små myndigheter och/eller i samarbete med andra organisationer.