Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lönesystem
Referensnummer: 2021-01424
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79211110 Lönehantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spel har behov av att upphandla ett Lönesystem som ska stödja företagets löneprocesser så att vi betalar rätt lön till rätt person i rätt tid. Systemet ska vara en standardlösning samt stödja hantering av svensk lön, rapportering till myndigheter och integrationer med externa partners. Systemet ska vidare vara användarvänligt, flexibelt, bidra till effektivisering och på bästa sätt kunna stödja Svenska Spels behov idag och i framtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31711300 Elektroniska system för tidsregistrering, 35123300 Närvarosystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen