571564-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-masterdatasystem
Referensnummer: 2021-01425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spel har behov av att upphandla ett HR Masterdatasystem som ska stödja företagets HR-processer. Systemet ska vara användarvänligt, flexibelt, bidra till effektivisering och på bästa sätt kunna stödja Svenska Spels behov idag och i framtiden.
Svenska Spel avser att byta den nuvarande lösningen som innebär ett integrerat HR Masterdata- och lönesystem, till ett separat Lönesystem och ett separat HR Masterdatasystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen