Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande om upphandling av informationscentrum för sällsynta diagnoser
Referensnummer: 2.7-33942/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar uppdraget att vara informationscentrum för sällsynta diagnoser och leverera diagnostexter för ovanliga/sällsynta diagnoser till Socialstyrelsen.
Uppdraget omfattar att ta fram nya diagnostexter, utveckla och förvalta befintliga diagnostexter samt att tillgängliggöra och sprida kunskap inom ämnesområdet ovanliga/sällsynta diagnoser.
Socialstyrelsen avser att teckna avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen