571584-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Uthyrning av flygplan med besättning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av flygplan och pilot för flygfotografering inom BFP 2024
Referensnummer: LM2023/024857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60424100 Uthyrning av flygplan med besättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lantmäteriet har behov av att hyra två flygplan med piloter för flygfotografering inom Lantmäteriets nationella bildförsörjningsprogram (BFP). Planen ska utrustas med Lantmäteriets flygbildskameror som kommer att opereras av Lantmäteriets operatörer/flygfotografer.
Avtal kommer att tecknas för sex flygsäsonger med planerad avtalsstart 2024-02-01. I den händelse förutsättningarna för projektet ändras på grund av politiska och/eller administrativa beslut som Lantmäteriet inte råder över, kan förutsättningarna i avtalet ändras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71354200 Flygkartstjänster, 79961200 Flygfotografering, 79961300 Specialfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens innehåll och omfattning
Lantmäteriet har behov av att hyra två flygplan med piloter för flygfotografering inom Lantmäteriets nationella bildförsörjningsprogram (BFP). Planen ska utrustas med Lantmäteriets flygbildskameror som kommer att opereras av Lantmäteriets operatörer/flygfotografer. Anbudsgivaren och eventuell underleverantör ska ha den tekniska utrustning som krävs för att utföra uppdraget. Flygplanen separeras senare i upphandlingsdokumentet och kallas då "Flygplan 1" respektive "Flygplan 2".
Lantmäteriet avser att efter upphandling av tjänsten teckna avtal med en leverantör. I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälet för detta är hänsynstagande av tjänstens art och karaktär där Lantmäteriet behöver en samarbetspartner för effektiv planering och genomförande av uppdraget.