Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Värdering, hyresutredning och marknadsanalys kommersiellt
Referensnummer: E2021-04235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsuppdraget omfattar hyresutredningar, värdering av byggnader, bedömning av totala fastighetsvärden, marknadsanalyser för kommersiella fastigheter samt biträde till beställaren såsom sakkunnig i domstolsprocesser. Utredningarna kan variera från enklare översiktliga utredningar till mer komplexa. Andra närliggande arbetsuppgifter kan komma att förekomma inom detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen