571620-2022 - ResultatSverige-Gävle: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till lab
Referensnummer: RS 2022/430
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att upphandla laboratoriekemikalier och forskningskemikalier som ska användas inom verksamheterna Klinisk kemi och Transfusionsmedicin, Klinisk Patologi och Cytologi och Klinisk Mikrobiologi. De produkter som ingår i upphandlingen är bland annat syror, baser, salter, alkoholer, färgämnen och specialreagens som behövs för enheternas diagnostik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen