571693-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Parkskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkdrift för Södermalms stadsdelsförvaltning, område Väst
Referensnummer: SÖD 2019/1405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA 22 Objektets läge
Södermalm är ett av Stockholms 14 stadsdelsområden och tillhör innerstaden. Stadsdelsområdet består av Södermalm, Långholmen, Reimersholme, Hammarby Sjöstad och Gamla Stan. Även naturreservaten Årsta Holmar och Sickla Ekpark ingår i Södermalm. Området innefattar bebyggelse, gator, parker, naturområden, samt kajer och stränder. Södermalm består till stor del av tät kvartersstad och stadsdelen har ett levande stadsliv med stort inslag av service. På kvällen är Södermalm välbesökt på grund av sitt utbud av restauranger och nattliv.
I stadsdelsområdet bodde år 2017 129 738 personer och 95 894 personer förvärvsarbetade i området. Av dessa kommer ungefär 21 000 in till Södermalm för att arbeta. Dessa siffror ökar årligen och förväntas inte stagnera.
För upphandling av parkdrift har stadsdelsområdet delats upp i två delar, öst och väst.
För hela Södermalms stadsdelsområde är totala parkarealen ca 1 287 ha varav ca 65 ha utgör naturmark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grönstrukturen på Södermalm innefattar olika stora parker och naturområden. Stadsdelsparker som Björns Trädgård, Vitabergsparken och Drakenbergsparken; Naturparker som Tantolunden och Fåfängan; Kvartersparker som Anders Franzéns park och Bergsgruvan; samt Fickparker som Junotäppan, Bryggartäppan och Lindvallsplan.
Många parker har kulturhistoriska och estetiska värden och är samtidigt viktiga vardagsmiljöer för barn och vuxna. Parkernas attraktivitet, olika evenemang och stadens täthet innebär högt besökstryck och stort slitage, vilket kräver omfattande skötsel, renhållning, varsam upprustning och förnyelse.
Parkplan för Södermalm är vägledande för skötsel av och investeringar i områdets parker och naturytor.
Tantolunden och Vitabergsparken är de mest populära sommarparkerna som tillsammans med övriga strandmiljöer har ett mycket högt besökstryck.
Ytterligare allmän information finns på beställarens hemsida www.stockholm.se