Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyhets- och mediebevakningstjänst
Referensnummer: 1377-2016/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyhets- och mediebevakning, bakgrund och nulägesbeskrivning.
Riksdagsbiblioteket (RB) ingår som en enhet i RDF:s kommunikations-avdelning. RB stödjer beslutsprocessen i riksdagen bland annat genom att tillhandahålla informationsresurser i elektronisk form där information från massmedierna utgör en betydelsefull del. Ledamöter, tjänstemän och medarbetare vid partigruppskanslierna i riksdagen är i stort behov av att löpande följa den senaste nyhetsrapporteringen i medierna och ämnesvis kunna bevaka olika frågor samt kunna göra retrospektiva sökningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 79416000 Public relations, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen