571856-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar – DIS Flexibla foder och brunnsrenoveringar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Flexibla foder och brunnsrenoveringar
BeskrivningObservera att detta är ett befintligt dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende Flexibla foder och brunnsrenoveringar. DISet har tidigare varit annonserat via Tendsign men då VA SYD bytt upphandlingsverktyg till Clira Esource flyttas det nu över. Det betyder att VA SYD inte kommer tillämpa den inledande 30 dagars ansökningstid som ska tillämpas vid införande av nya dynamiska inköpssystem. VA SYD inbjuder entreprenörer att inkomma med ansökningar till deltagande i dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende VA SYDs huvudsakliga behov av schaktfria förnyelseinsatser inom angivna teknikområden. Insatserna indelas i renovering av självfallsledningar samt renovering av nedstigningsbrunnar.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDynamiskt inköpssystem (DIS) Flexibla foder och brunnsrenoveringar
BeskrivningVA SYD inbjuder entreprenörer att inkomma med ansökningar till deltagande i dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende VA SYDs huvudsakliga behov av schaktfria förnyelseinsatser inom angivna teknikområden. Insatserna indelas i renovering av självfallsledningar samt renovering av nedstigningsbrunnar.