57189-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsult
Referensnummer: 16/340
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulttjänster gällande miljötekniska undersökningar och utredningar av förorenade områden.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet.
Jönköpings kommun, bolag och övriga deltagande myndigheter (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende miljötekniska konsulter.
Planerad avtalsstart är 2017-10-01.
AUA. 22 Objektets läge.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90710000 Miljöledning, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen