Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfall och återvinning
Referensnummer: Af-2022/0011 6627
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar avfallstjänster för Arbetsförmedlingens samtliga kontor där myndigheten är lokalhållare. De tjänster som efterfrågas i denna upphandling gäller nedanstående;
- Destruktion
- Återvinning och deponi
- Farligt avfall
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar avfallstjänster för Arbetsförmedlingens samtliga kontor där myndigheten är lokalhållare och avser verksamhetsavfall. De tjänster som efterfrågas i denna upphandling gäller nedanstående;
Tjänsten innefattar förutom hantering av fraktioner även hyra av kärl samt att sköta anteckning av farligt avfall till Naturvårdsverket.