571995-2019 - ResultatSverige-Sölvesborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter
Referensnummer: KSKLK 2019/264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsultuppdrag, genomförs i samarbete med Sölvesborgshem AB, Bromölla Kommun, Bromölla Energi och Vatten AB, och Bromölla Fritidscenter AB. Ramavtal avses tecknas med en eller flera konsulter inom varje konsultområde.
Det står anbudsgivaren fritt att lämna anbud på ett eller flera konsultområden.
Varje konsultområde utvärderas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71355000 Mätningstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen