572000-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rådgivning avseende patent och upphovsrätt
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patent- och immaterialrättskonsulter (IP-konsulter)
Referensnummer: C 2022-1133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79120000 Rådgivning avseende patent och upphovsrätt
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs av Chalmers Innovationskontor som arbetar med att ge stöd till enskilda individer och forskningsverksamheter vid Chalmers i frågor som rör innovation och nyttiggörande.
Innovationskontoret erbjuder professionell, kostnadsfri vägledning och rådgivning i processen från forskningsresultat till samhällsnytta. Som stöd för funktionens arbete avser Chalmers att träffa avtal med leverantörer som tillhandahåller patent- och immaterialrättskonsulter.
Upphandlingen avser tre huvudsakliga kompetensområden:
Mekanik och bygg, Kemi och Life Science samt EIektronik och IT
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden. Varje område utvärderas var för sig och Chalmers avser att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Upphandlingen genomförs av Chalmers Innovationskontor som arbetar med att ge stöd till enskilda individer och forskningsverksamheter vid Chalmers i frågor som rör innovation och nyttiggörande. Funktionens mål är att hjälpa till med att effektivisera nyttiggörandet av akademisk forskning och utbildning och därmed bidra till att skapa värden för samhälle och näringsliv. Detta omfattar även rådgivning till lärosätesledningen.Innovationskontoret erbjuder professionell, kostnadsfri vägledning och rådgivning i processen från forskningsresultat till samhällsnytta. Stödet omfattar bland annat frågor som berör immateriella rättigheter men även stöd i frågor rörande licensiering eller överföring av tillgångar till bolag på annat sätt.Som stöd för funktionens arbete avser Chalmers att träffa avtal med leverantörer som tillhandahåller patent- och immaterialrättskonsulter. Upphandlingen avser tre huvudsakliga kompetensområden indelade enligt följande:
Mekanik och bygg
Kemi och Life Science
EIektronik och IT
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden. Varje område utvärderas var för sig och Chalmers avser att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per område. Avrop kommer att ske i rangordning.