572019-2020 - ResultatSverige-Lidingö: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
It- och informationssäkerhetskonsulter inklusive Dataskyddsombud
Referensnummer: 20/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende It- och informationssäkerhetskonsulter samt Dataskyddsombud till Lidingö stad (staden).
Anbudsgivare ska kunna tillhandahålla konsulter som ska arbeta med:
Utbildning inom Informations- och IT-säkerhet. Inte bara för Stadens centrala IT-enhet utan även kunna hjälpa till att ta fram interna utbildningspaket med hjälp av exempelvis Nanolearning eller liknande.
Penetrationstester
Förändringsarbeten och utveckling
Strategi- och analysarbete för informations- och IT-säkerhet relaterat till Lidingö Stads IT-driftmiljö.
Support och stöd med genomförande efter ett genomfört analysarbete
Anbudsgivaren ska ha följande roller för staden att avropa:
Säkerhetsstrateg/Säkerhetsanalytiker
Säkerhetstekniker
Säkerhetstekniker implementering
Konsulter för praktiskt arbete
Tekniska konsulter
Dataskyddsombud
Juridiskt stöd inom IT-rätt kopplat till området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.
Beskrivning av uppdraget
Konsulter kopplat till nedanstående roller