572025-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Båstads och Ängelholms kommuner
Referensnummer: 23/0084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att inom Båstads och Ängelholms kommuner hämta:
- mat- och restavfall samt returpapper och förpackningar i fyrfackskärl
- mat- och restavfall i tvåfackskärl
- restavfall i enfackskärl
- matavfall, restavfall, returpapper och förpackningar i enfackskärl
- mjukplast i säck från flerfamiljsfastigheter och verksamheter
- trädgårdsavfall samt
- att distribuera matavfallspåsar till villor och fritidshus efter ”flaggning”
Övrig information finns i upphandlingsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Upphandlingen omfattar att inom Båstads och Ängelholms kommuner hämta:
mat- och restavfall samt returpapper och förpackningar i fyrfackskärl
mat- och restavfall i tvåfackskärl
matavfall, restavfall, returpapper och förpackningar i enfackskärl
mjukplast i säck från flerfamiljsfastigheter och samlokaliserade verksamheter
trädgårdsavfall samt
att distribuera matavfallspåsar till villor och fritidshus efter ”flaggning”
I anbudsgivarens tömningspriser ska ingå transport av insamlat avfall för lossning på NSR:s Återvinningsanläggning på Hjortshögsvägen 1 i Helsingborg. Undantag gäller för trädgårdsavfallet som kan lossas på NSR:s återvinningscentral på Nordalagatan 1 i Ängelholm enligt separat överenskommelse om entreprenören så önskar.Dessutom ska distribution av matavfallspåsar till villor och fritidshus efter ”flaggning” ingå i tömningspriset. Se punkt 4.9.2.Beställaren svarar för kundservice, registerhållning och fakturering av alla avfallsavgifter för samtliga uppdrag enligt detta upphandlingsunderlag.Entreprenaden är inte föremål för anbudsräkning i egen regi.Uppskattad takvolym uppskattas till ca 50 Mkr per år. Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) anbudsgivare som åtar sig uppdraget att leverera hela den verkliga volymen till Beställaren.