2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekonomisystem
Beskrivning: Eksjöbostäder bjuder in till att lämna anbud i upphandling av Ekonomisystem Upphandlingen omfattar ekonomisystem inklusive support och tillhörande tjänster som stödjer processerna för kundreskontra, leverantörsreskontra, redovisning/bokföring samt anläggningstillgångar. Målet är att ha tillgång till ett modernt ekonomisystem som i första hand hjälper ekonomer m m i deras dagliga arbete. Systemet ska vara ett standardsystem då Eksjöbostäder vill arbeta enligt best practice så långt som möjligt. Ekonomisystemet ska tillhandahållas som en Tjänst i form av en SaaS-lösning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48443000 Programvara för redovisning, 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48517000 IT-programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001