572133-2020 - ResultatSverige-Linköping: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsskydd för Region Östergötland
Referensnummer: UC-2019-361
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringsskydd för Region Östergötland omfattande exempelvis: egendomsförsäkring, följdskadeförsäkring, ansvarsförsäkring, förmögenhetsskada Lagen om Offentlig Upphandling, olycksfallsförsäkring avseende elever och stödpersoner samt tjänstereseförsäkring.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde A – Egendomsförsäkring, följdskadeförsäkring, ansvarsförsäkring och förmögenhetsskada Lagen om Offentlig Upphandling (LOU).
Anbudsområde B – Olycksfallsförsäkring avseende elever
Anbudsområde C – Olycksfallsförsäkring avseende stödpersoner
Anbudsområde D – Tjänstereseförsäkring
Anbudsområde E – Utlandsplaceringsförsäkring
Anbudsområde F – Djurförsäkring
Anbud lämnas per anbudsområde och kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Maximalt en (1) leverantör per anbudsområde kommer att antas. Samma leverantör kan komma att tilldelas fler anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66512000 Olycksfalls- och sjukförsäkringar, 66515000 Skadeförsäkringar, 66516000 Ansvarsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområden
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Inom Anbudsområde A ska Leverantören i sitt anbud lämna pris (premie) för två självriskalternativ; dels ska pris lämnas i en prismatris för en självrisk på 2 Mkr och dels ska pris lämnas i en prismatris för en självrisk på 5 Mkr.