572178-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av utbyggnad Sofielund
Referensnummer: 23SVOA506
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar utbyggnad av Sofielunds lakvattenreningsverk för att klara gällande reningskrav.
Om- och tillbyggnaden omfattar i huvudsak:
Demontering av befintliga dynasandfilter som ersätts av följande process-steg:
- Fällnings- och flockningssteg
- Lamellsedimentering för avskiljning av tungmetaller
- Sandfilter
- Jonbytarfilter för avskiljning av PFOS, PFOA
- Utöver detta skall installeras och byggas:
- Anläggning för slamavvattning
- Mottagning, lagring samt doseringssystem för PAX, LUT och polymer
- Tillbyggnad för ovanstående process ca 350m2 inkl gjutna sandfilter, pumpsumpar, slamlager och spolvattenreservoar
- Komplett el- & automationsanläggning inkl allmän-el.
- Komplett VVS anläggning inkl. styranläggning för fastighet.
- Viss ombyggnad bef. anläggning inkl höjning av tak i befintlig filterhall samt byggnad av nytt apparatrum för VVS i befintlig maskinhall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen