572285-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödtjänster till byggherren, Program Fyrklövern och Äpplet
Referensnummer: N230-1033/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser generalkonsultuppdrag för konsulttjänster i form av stödtjänster till byggherren i projektgenomförandet av nybyggnad av förskolor som ingår i program för strategisk partnering.
Stödorganisationen ska omfatta byggledare, eventuell biträdande byggledare, kontrollansvarig enligt PBL, ekonomicontroller och kalkylator
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen