Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisiontjänster
Referensnummer: D.nr: 2019/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar den upphandlande myndighetens behov av yrkesrevisionella tjänster. Revisionsverksamheten bedrivs samfällt av alla revisorer. Revisorerna är till antalet sju för Vänersborgs kommun och två för Kunskapaförbundet Väst. Revisor har inom sitt respektive område att läsa protokoll, träffa presidiet samt göra besök ute i verksamheten. Kännedomen om ansvarsområdet förmedlas till övriga revisorer på ordinarie revisionsmöten.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79210000 Redovisning och revision, 79212200 Internrevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen